Oblivia gör opera i Tyskland

Den finländska performancegruppen Oblivia skapar ett nytt musikteaterverk tillsammans med kompositören Yiran Zhao.

Alice Ferl, Annika Tudeer och Timo Fredriksson uppträder i Verdrängen, Verdrängen, Verdrängen som har finländsk premiär i oktober.
22.09.2020 10:10 UPPDATERAD 22.09.2020 10:33
Musikteaterverket Obsessions har två delar. Den första delen har premiär på Stadttheater Bremen 2022 och den andra på Opernhaus Wuppertal samma år.
Verken är en del av Noperas-projektet som är ett samarbete mellan NRW kultur, Stadttheater Bremen och Opernhaus Wuppertal, uppger gruppen i ett pressmeddelande.
Oblivia kommer att arbeta med teaterhusens sångare och musiker.
I år var första gången som internationella grupper kunde ansöka om att delta i projektet, och Obliva valdes ut bland sjuttio sökande.
Oblivias tjugoårsjubileumsföreställning, Verdrängen Verdrängen Verdrängen har finländsk premiär på Esbo stadsteater den 23 oktober. Verket hade urpremiär i Stuttgart i februari och skulle ursprungligen visas i Finland redan i mars, men sköts fram på grund av coronapandemin.
Verdrängen Verdrängen Verdrängen är också ett samarbete med kompositören Yiran Zhao.

ANDRA LÄSER