Sedan 2013 driver Folkhälsan äldreboende för ett hundratal svenskspråkiga helsingforsare på Pohjolagatan i Kottby. Hälften är invånare som klarar sig i egen bostad med en del tilläggsservice medan 50 i huvudsak är demenssjuka sköra åldringar som är helt beroende av vård och omsorg dygnet runt.
Ännu för tio år sedan skötte Blomsterfonden äldreboendena i egen regi, men överlät 2013 verksamheten till Folkhälsan som är en större aktör med bättre förutsättningar att gå segrande ur Helsingfors stads komplicerade upphandlingar.
”Jag ser möjligheter i fusionen. Vi kommer att bli en del av en större organisation och det här hjälper oss att hänga med i den senaste utvecklingen inom äldreomsorgen”, sade den dåvarande föreståndaren på Blomsterfonden, Monica Ståhls-Hindsberg, till HBL i samband med överlåtelsen för drygt nio år sedan.
ANDRA LÄSER

Bostäder
Lönar det sig att hyra eller äga sin bostad? – Drumsöfamiljen Hurmerinta-Perret gick till botten med frågan
08.02.2023 05:01

Zara Larsson
På Bio Forum i Ekenäs skulle svenska artisten Zara Larsson bli tillsagd på skarpen
07.02.2023 19:03

Gallträsk
Solsken, picknick och isbana i prima skick lockar motionärer till Gallträsk – men på andra ställen är isarna tunnare än vanligt
08.02.2023 05:01

Linda Karlström
Dag ett i Stockholms tingsrätt – Svenska staten ser ingen orsak att betala vaccinförnekaren Linda Karlström skadestånd
07.02.2023 20:51
