Totalt har närmare 900 namnönskemål fått nobben av myndigheten sedan namnlagen ändrades den 1 juli 2017, rapporterar Sveriges Radio.
Det handlar både om namn som föräldrar vill ge sina barn och om namn som vuxna vill byta till.
Demon, Lucifer, Minus, Alkis, Pistol och Hoor är exempel från den senaste tiden som inte accepterats.
Enligt den svenska personnamnslagen får ett förnamn inte väcka anstöt eller vara till obehag för den som bär namnet. Men att tillämpa detta i praktiken är inte alldeles lätt, vittnar Ingegerd Widell på Folkbokföringsavdelningen på Skatteverket.
– Det är väldigt mycket en bedömningsfråga vad som är god namnsed. Och ibland hamnar man verkligen på gränsen och då, om vi inte känner att vi ensamma kan avgöra det här, då blir det ett avslag, säger hon till P4 Kronoberg, lokalredaktion vid Sverige Radio,
ANDRA LÄSER
Ben Zyskowicz
IL: Ben Zyskowicz misshandlad i Helsingfors – ”Skällde ut mig för Nato och för judendomen”
25.03.2023 14:05

Svenskfinland
Efter Jörn Donners död upptäckte hans änka Bitte Westerlund makens dubbelliv
24.03.2023 16:25

Välgörenhet
När Magnus Londen ville hjälpa Ukraina strömmade pengarna in – samlade ihop till 9 terrängbilar och 50 generatorer
25.03.2023 11:00


