Om ministerarbetsgruppens förslag vinner gehör kommer restriktionerna slopas den 1 mars. Men gruppen vill behålla krav på hygien, som att kunder ska ha möjlighet att tvätta och desinficera händerna, till slutet av mars.
För tillfället måste restauranger stänga vid midnatt.
Anledningen till att gruppen nu vill slopa restriktioner är att omikronspridningen ser ut att vara på nedgång.
"Trycket på sjukvården är fortfarande högt på många håll, men belastningen på intensivvården är lägre än under tidigare smittoppar", skriver ministerarbetsgruppen i ett pressutskick, efter att på tisdagen ha briefats av epidemiologiska experter.
Enligt måndagens siffror vårdas 35 personer för covid-19 på intensivvårdsavdelningar i Finland. Totalt behöver över 700 patienter sjukhusvård för covid-19.
Ministerarbetsgruppen tillägger att behovet av restriktioner omvärderas om inläggningarna på intensiven skulle öka igen.
Bland annat familje- och omsorgsminister Aki Lindén (SDP), som vikarierar för Krista Kiuru, och social- och hälsovårdsminister Hanna Sarkkinen (VF) ingår i arbetsgruppen.
ANDRA LÄSER

Manchester United FC
Finlandssvenska Thomas Zilliacus vill köpa Manchester United – berättar om budet på 3,5 miljarder för HBL
23.03.2023 13:13

Trender
På Skillnadsgatan förminskar allt fler män sina bröst – finländarna satsar på plastikkirurgiska ingrepp trots ekonomisk kris
23.03.2023 05:02

Sjukdomar och diagnoser
”Som att ha ett torgmöte i huvudet” – Oliwer, 26, har adhd och är nöjd över att ha en diagnos
23.03.2023 18:58

