Efter helgens strålande vårvinterväder blir det en sämre vecka för alla solälskare. Enligt Anja Häkkinen, meteorolog vid Meteorologiska institutet, får vi stå ut med lågtryck de närmaste dagarna.
– Redan nu känner vi av lågtrycket och det kommer att bjuda på riklig nederbörd i början av kvällen. Först kommer det att vara snö, men under natten och tisdagen kommer snön att övergå i regn, säger Häkkinen på måndagseftermiddagen.
Sammanlagt är det frågan om ganska stora mängder snö, men den kommer sjunka ihop och förvandlas till slask när det börjar regna. Under de närmaste dagarna kan väglaget vara dåligt.
I södra Finland kan vi räkna med temperaturer kring plus 4–5 grader under tisdagen. I landets norra delar är det fortsättningsvis minusgrader.
Under onsdagen fortsätter nederbörden, i södra Finland som regn och längre norrut i form av snö.
När kan vi räkna med att våren är här?
– Om man med våren menar att snön smälter bort helt och hållet och att temperaturerna ligger en bra bit upp på plussidan så är den nog en bit borta. Även om det är plusgrader nu så kommer det att vara frost under resten av veckan. Det är inte läge att ännu börja prata om våren.
ANDRA LÄSER
Tv-recensioner
Recension: “Jag vill knappt ha barn längre” – ny dokumentär skildrar svenska influeraren Bianca Ingrossos liv
04.06.2023 15:08

Konsument
Pernod Ricard backar, Marabouägaren tiger – ”Kunderna röstar med fötterna då företag agerar oetiskt”
04.06.2023 14:34


Helsingfors
”Fruktansvärt” – träd vid rysk-ortodox kyrka vandaliserade med Z-symboler
04.06.2023 15:37

Åland
Böter för passagerare i bakluckan – fredagsnatten bjöd på udda händelser för polisen på Åland
04.06.2023 11:53
