DRAMA/KOMEDI
En liten bokhandel i Paris (Il materiale emotivo)
Biopremiär: 19.5.
Regi: Sergio Castellitto. Manus: Ettore Scole, Furio Scarpelli, Silvia Scola m.fl. Foto: Arturo Annecchino. I rollerna: Sergio Castellitto, Bérénice Bejo, Matilda De Angelis, Clementino. 97 min. F7
När den italienska filmen efter sin storhetstid på fyrtio–femtiotalen tappade terräng blev regissören och manusförfattaren Ettore Scola en räddare i nöden med moderna klassiker som Vi som älskade varandra så mycket (1974) och Fula, skitiga och elaka (1976).
Scola gick bort för sju år sedan och efter sig lämnade han manuset till En liten bokhandel i Paris, nu iscensatt av landsmannen Sergio Castellitto. Det är en finstämd liten meditation över kärlek och litteratur, över en äldre bokhandlare som har svårt att ta in det att bokhandeln inte längre är den självskrivna knutpunkten.
- Filmrecensioner
- Film och TV
- Filmer
- Harvey Keitel
- Sergio Castellitto
- Woody Allen
- Arturo Annecchino
- Marie-Philomène Nga
- Bérénice Bejo
- Matilda De Angelis
- Ettore Scola
- Furio Scarpelli
- Paris
ANDRA LÄSER
Brott
”Jävligt elakt” – Elisabeth Rehn utsatt för stöld i Grankulla, är beredd att betala för att få tillbaka kär bronsstaty
29.05.2023 23:13

TV
”Nepobarnsdebatten var tragikomisk” – ny säsong av Längtan till landet planeras, men utan paret Donner
30.05.2023 16:12


Skärgård
Efter skärgårdsbornas raseri: Posten kommer med plåster på såren till Bengt, 73: ”Det har varit helt åt helvete”
30.05.2023 17:11

Ryssland
Ryssland stryper diplomatiska band till Finland – ”Ansvaret helt och hållet Finlands”
30.05.2023 21:01
