Polisen misstänker Brother Christmas för tre penninginsamlingsbrott och grovt bokföringsbrott

Över hälften av föreningens verifikat från år 2017 saknas. Polisen misstänker ändå inte att det skulle ha använts pengar för någonting annat än föreningens verksamhet.

14.01.2019 14:19
Polisen är klar med förundersökningen mot välgörenhetsföreningen Brother Christmas. Efter förundersökningen misstänks Brother Christmas för totalt fyra brott, meddelar Polisinrättningen i Östra Nyland. Bakom välgörenhetskaraktären och föreningen Brother Christmas står Ari Koponen.
Brother Christmas misstänks för tre penninginsamlingsbrott. I två fall misstänks föreningen ha samlat in pengar utan att ha haft de tillstånd som krävs. Föreningen misstänks också ha samlat in pengar för ett visst ändamål utan att informera om vad som händer med de pengar som överskrider målet för insamlingen.
– Eftersom informationen inte fanns för alla insamlingar så kan en bidragsgivare ha fått uppfattningen att pengarna har används för det ändamål som hade meddelats för insamlingen, säger kriminalkommissarie Hans Pirttilä vid Polisinrättningen i Östra Nyland i pressmeddelandet.
Föreningen misstänks också för grovt bokföringsbrott. Brother Christmas gjorde 764 betalningar 2017, för totalt 867 982,12 euro. Av betalningarna saknas verifikat för 471 betalningar värda 390 091,25 euro.
Efter förundersökningen har polisen ändå inga skäl att misstänka att pengarna skulle ha använts för någonting annat än föreningens verksamhet.

ANDRA LÄSER