Danmarks drottning Margrethe har den senaste tiden haft problem med sin rygg och kommer att genomgå en operation senare i februari, skriver det danska kungahuset i ett pressmeddelande:
"Efter samråd med Rigshospitalets experter har drottningen beslutat att genomgå en större ryggoperation."
Operationen innebär att flera av den 82-åriga drottningens planerade åtaganden kommer att avblåsas eller tas över av andra medlemmar i den kungliga familjen, rapporterar nyhetsbyrån Ritzau.
Ryggoperationen ska genomföras den 22 februari.
ANDRA LÄSER
Helsingfors
Besvikelse hos muminföretaget – huvudkontor byggs inte i område som är populärt bland finlandssvenskar
28.03.2023 16:06

Fartyg
Danskt oljetankfartyg attackerat av pirater – rederiet har inte fått kontakt på flera dagar
28.03.2023 17:07

Helsingfors
Mitt i Helsingfors byggs ett hus många kommer att besöka – bara rulltrapporna kostar 6 miljoner euro
28.03.2023 08:07

Kyrkslätt
Tonåringen Christoffer rånades under pistolhot i Kyrkslätt – ”De slog mig i ansiktet och sa att jag skulle öppna väskan”
28.03.2023 05:00

Riksdagsvalet 2023
Läsarfrågor | Hur ska man rösta så att Sannfinländarna inte blir regeringsparti? Ska arvsskatten slopas?
28.03.2023 17:36
