Finlandssvensk prisas av Svenska Akademien – ”en framstående författare”

Författaren och illustratören Irmelin Sandman Lilius, 86, får Svenska Akademiens pris för barn- och ungdomslitteratur.

Bilden på Irmelin Sandman-Lilius är tagen i Hangö den 23 juli 2012.
05.12.2022 16:47 UPPDATERAD 05.12.2022 16:54
Priset på 75 000 kronor, motsvarande knappt 6 900 euro, instiftades i fjol och ges till ”en framstående författare”.
Irmelin Sandman Lilius är född 1936 och bosatt i Hangö. Under sin karriär har hon skrivit romaner, sagor, dikter och noveller både för barn och vuxna, sammanlagt drygt 60 böcker. De flesta av dem har hon dessutom illustrerat själv.
Bland dem finns Apelsinträdshuset (1994), Katten på stranden (1997) och Rasse rask och tofsugglorna (2020). Hon har också skildrat den fiktiva staden Tulavall, senast i Tidens tiggare (2019) och Baggens koja (2022).
I en intervju publicerad i HBL år 2016 har Sandman Lilius sagt:
– Jag har fått höra att mina barnböcker är för svåra och mina vuxenböcker för barnsliga, men målgruppen finns och består av folk med en särskild sorts inriktning, inte folk i en viss ålder.
Svenska Akademiens pris delades ut för första gången i fjol och gick då till Frida Nilsson.
Läs också Fredrik Soncks analys: Finlandssvenskar är kraftigt överrepresenterade vid utdelningen av stora litterära priser – detta är tre tänkbara förklaringar

ANDRA LÄSER