Det konstaterar Olycksutredningscentralen som gett ut färska rekommendationer om säkerhet i hemmen.
Det nuvarande kravet på en brandvarnare för varje 60 kvadratmeter i bostaden leder enligt myndigheterna till att det i många hem bara finns exakt en brandvarnare.
Centralen rekommenderar också säkerhetsspisar i stället för vanliga spisar i köket. Det finns flera olika sorters säkerhetsspisar, minimikravet borde enligt centralen vara att man inte kan vrida på spisen av misstag.
Olycksutredningscentralen gav ut nya rekommendationer med anledning av en eldsvåda i Brahestad i fjol höstas. En kaffekokare på spisen hade fattat eld sedan någon av misstag vridit på spisen. En pappa och tre barn sov i radhuslägenheten då branden bröt ut. Två av barnen dog.
Enligt Olycksutredningscentralen hade pappan varit berusad vilket också spelat in i händelserna. Brandvarnaren som fanns i bostadens kök saknade batteri.
ANDRA LÄSER
Svenskfinland
Efter Jörn Donners död upptäckte hans änka Bitte Westerlund makens dubbelliv
24.03.2023 16:25


Helsingfors
Staden i gång med att fälla träd igen trots domstolsförbudet – anser att de inte omfattas
24.03.2023 19:31

Livsmedel
Sprider sig priskriget till Finland? – ”Marknadsföringsknep”, säger Lidl om konkurrentens prissänkning
24.03.2023 10:23

Lägenheter
Skulle du betala hyra för att få gå ut på din gård? Så är det i den här exceptionella ettan i Berghäll
24.03.2023 06:33
