Finländska NBA-stjärnan Lauri Markkanen inledde sitt All Star-veckoslut på hemmaplan med den traditionella trepoängstävlingen. Finländaren nosade på en finalplats men lyckades inte på bästa möjliga sätt från den sista och mest värdefulla kastpositionen.
Markkanen hade 18 poäng före de fem sista bollarna som var värda två poäng var då 23 poäng hade räckt till en finalplats. Han sänkte ändå bara ett av fem kast från den sista kastpositionen och kom delad fyra på 20 poäng.
Årets vinnare blev veteranguarden och olympiska mästaren Damian Lillard som stod för 26 poäng både i kvalrundan och i finalen.
Markkanens veckoslut fortsätter natten till måndagen med helgens höjdpunkt: All Star-matchen.
ANDRA LÄSER
Lag och rätt
Brittisk tidning snappar upp Anders Wiklöfs saftiga böter – här är kändisarna som betalat mer än Ålands kung för fortkörning
06.06.2023 19:38

Kriget i Ukraina
Analys: Sprängningen av dammen i Nova Kakhovka bevisar att Ryssland har blivit en terroriststat
06.06.2023 15:44

Sociala medier
Den svindyra Prime-drycken dök upp också i Borgå – det här handlar det om
06.06.2023 17:01


Helsingfors
Missnöjet pyr när svenska specialelever kan tvingas flytta från skola i Tölö – nya kojor anses vara banala
06.06.2023 21:10
