”Till man och kvinna skapade han dem”, löd rubriken för en skrivelse som riksdagsledamoten Päivi Räsänen (KD) författade och som Finlands Lutherstiftelse publicerade 2004.
Riksåklagaren Raija Toiviainen har nu beslutat att inleda en förundersökning med anledning av skrivelsen, uppger Åklagarmyndigheten. Skrivelsen fungerade som Lutherstiftelsens kyrko- och samhällspolitiska ställningstagande i fråga om sexualitet och äktenskap, och den anknyter till Bibeln och dess tolkning.
Polisen hade tidigare beslutat att inte inleda förundersökning med motiveringen att det inte fanns skäl att misstänka brott.
Riksåklagaren hade ändå ombetts att ompröva ärendet. Åklagarmyndigheten uppger att riksåklagaren har vägt grundläggande och mänskliga rättigheter om yttrandefrihet, religionsfrihet och rätten att inte bli diskriminerad mot varandra, och kommit till en annan slutsats än polisen.
Enligt riksåklagaren finns det skäl att misstänka hets mot folkgrupp genom att förnedra homosexuella på ett sätt som kränker deras människovärde. Därför ska förundersökning utföras i ärendet. Förundersökningen utförs av polisen i Helsingfors.
Päivi Räsänen säger i ett pressmeddelande att hon anser att hon inte gjort sig skyldig till brott.
– Jag tänker inte ta tillbaka de åsikter jag för fram i pamfletten. Det handlar om religiös övertygelse, säger hon.
Räsänen vidhåller att synd är ett centralt begrepp i den kristna tron. Hon kritiserar benägenheten att förneka att "homosexuella handlingar" inte är synd.
Polisen undersöker också om Räsänen kan ha gjort sig skyldig till hets mot folkgrupp i ett annat fall. Det handlar om vad hon postat på Twitter i samband med Pridefestivalen i Helsingfors i somras.
ANDRA LÄSER
Helsingfors
Besvikelse hos muminföretaget – huvudkontor byggs inte i område som är populärt bland finlandssvenskar
28.03.2023 16:06

Riksdagsvalet 2023
HBL betygssätter | Dans på knivseggen och Li Anderssons kritik mot taktikröster – så gick HS valdebatt
28.03.2023 20:21

Riksdagsvalet 2023
Läsarfrågor | Hur ska man rösta så att Sannfinländarna inte blir regeringsparti? Ska arvsskatten slopas?
28.03.2023 17:36

Riksdagsvalet 2023
”Vem klåpar först och döden dör?” – Malin Kivelä reflekterar i ett tillstånd av valdebattsöverdos
28.03.2023 17:32

Helsingfors
Mitt i Helsingfors byggs ett hus många kommer att besöka – bara rulltrapporna kostar 6 miljoner euro
28.03.2023 08:07
