Finland är ett av de länder i Europa där användningen av naturgas är minst i förhållande till den totala energikonsumtionen. Efter att i åratal ha importerat all gas först från Sovjetunionen och sedan från Ryssland har Finland numera en andra gasförbindelse.
För drygt två år sedan togs ledningen Balticconnector mellan Paldiski i Estland och Ingå i användning. Det har gett Finland tillgång till gas från Baltikum.
– Vi har hur som helst importerat mer gas söderifrån än från Ryssland de senaste åren. Det har varit en prisfråga, säger Heikki Lindfors, gasexpert på Energiindustrin.
ANDRA LÄSER
Coronaviruset
Hundratusentals finländare har inte vaccinerat sig mot covid-19 – ”De utgör inget hot”, säger Asko Järvinen
28.01.2023 05:01

Ekonomi
Ledare: Därför är det så gott som omöjligt att få strypgrepp om Kremls krigskassa
28.01.2023 10:30

Ekonomi och näringsliv
HBL-intervju | Därför vill Viking Lines styrelsemedlem Lars G Nordström se mer samarbete med Eckerö Line
28.01.2023 05:01

TV
Därför görs finska På spåret live: ”Vi vill göra något unikt i en tid där det mesta spelas in på förhand”
28.01.2023 12:18

