SANKT PETERSBURG Måndag morgon för jag barnet till skolan. Vi passerar bron över Karpovkanalen i Sankt Petersburg. Plötsligt får jag syn på en skrift på väggen vid en trappuppgång. Med svarta och röda bokstäver står det: ”Putin är en mördare”.
Den typens skrifter målas över snabbt i Ryssland. Med största sannolikhet har någon skrivit det efter att nyheten om att internationella domstolen i Haag har utfärdat en arresteringsorder på Vladimir Putin kablades ut i fredags. (På eftermiddagen är det redan övermålat.)
De statliga ryska tv-kanalerna har visserligen tigit om arresteringsordern. Men Ryssland är fortfarande inget slutet land. Den som har vpn eller följer oberoende ryska medier via Youtube har tillgång till samma information som resten av världen.
- Kärnvapen
- Oroligheter
- Domstolar
- Vladimir Putin
- Haag
- Medier
- Europeiska unionen
- Ukraina
- Moskva
- Konflikter och krig
- Medier
- Xi Jinping
- Youtube
- SVT1
- Ryssland
- Sankt Petersburg
- Kina
- USA
- Agence France-Presse
- Kremlin
- Anna-Lena Laurén