Den amerikanska skådespelaren, producenten och rapartisten Smith berättade om vändpunkter i sitt liv i Helsingfors på tisdagen. Till dem hörde diskussioner med Ali och Sydafrikas förre president Nelson Mandela.
Smith har under sin mångfasetterade karriär jobbat för mänskliga rättigheter och jämlikhet. År 2003 stod han över Oscargalan när kriget i Irak påverkade galan. Han meddelade då att det inte var läge för fest. I fjol bojkottade Smith i likhet med många andra gäster galan när nomineringarna i huvudklasserna för andra året i rad gick till enbart vita skådespelare.
Smith var huvudtalare på Nordic Business Forum i Helsingfors mässcentrum.
Smith fick stjärnstatus på 1990-talet efter filmer som Independence Day och Men in Black.
– Independence Day var den verkliga vändpunkten. Det var första gången någon kallade mig Mr. Smith. Fram till dess var jag bara Will, säger Smith.
ANDRA LÄSER
Salutorget
Sista fiskförsäljaren lämnar Salutorget: ”Varför komma till torget för ett paket fisk när du får allt från ett köpcenter”
31.03.2023 17:03

Ryssland
Anna-Lena Laurén: En ensamförsörjande pappa betalar ett fruktansvärt pris för krigsmotståndet i Ryssland
31.03.2023 17:00

Inflation
Nu faller inflationen kraftigt – men det finns en förklaring, säger chefsekonom
31.03.2023 15:22


Viking Line
Svenske storägaren kan ta över toppositionen på Viking Line – ”Kände att det var dags”
31.03.2023 10:27
