HBL:s julkalender lucka 10: Känner du igen "tornet" på bilden?

I och med att en viss myndighet är portförbjuden på de här öarna, har en annan myndighet en extra viktig roll på plats och ställe.

Johanna Häggblomjohanna.haggblom@hbl.fi
10.12.2022 06:01
HBL besökte myndigheten som berättade hur det försämrade säkerhetsläget i och med kriget i Ukraina påverkar vardagen för dem. 
En stor del av myndighetens utrustning fick inte fotograferas av säkerhetsskäl. Av samma orsak fick HBL:s reporter Maria Gestrin-Hagner heller inte svar på frågan hur många personer som exakt jobbar här.
Känner du igen "tornet" på bilden? Var befinner vi oss?
Hufvudstadsbladet lottar ut en digital HBL-gåvoprenumeration (HBL 365) bland dem som svarat rätt på frågan. Skicka in ditt svar före midnatt! Vinnaren lottas ut 12.12 och vi kontaktar vinnarna så fort som möjligt per telefon eller e-post. Mer information om gåvan fås senare per e-post.
Prenumerationen gäller i tre månader från och med årsskiftet (1.1–31.3.2023).
Kontaktuppgifterna används endast för utlottningen.
Svar på lucka 9: I Finland finns nio internationella gränsövergångar mot Ryssland. HBL besökte den nordligaste – Raja-Jooseppi.
Läs hela reportaget här: Hunden Olga har huvudrollen när Finlands gräns bevakas i norr – HBL gjorde nedslag i Raja-Jooseppi

ANDRA LÄSER