Tysk fotbollslegendar död – blev 75 år

Fotbollslegendaren Gerd Müller har gått bort, meddelar hans tidigare klubb Bayern München på sin hemsida. Han blev 75 år gammal."Hans namn och minne kommer att leva för evigt", säger Bayerns ordförande Herbert Hainer.

Gerd Müller, till höger, nickar in ett mål mot Atletico Madrid 1974. Arkivbild.
15.08.2021 15:23 UPPDATERAD 15.08.2021 17:10
Müller ses ofta som en av de främsta målgörarna genom tiderna och fick smeknamnet "der Bomber" under sin karriär.
Han stod för makalösa 566 fullträffar på 607 matcher i Bayerntröjan. Müller har fortfarande rekordet för flest mål i Bundesliga genom tiderna: 365 stycken.
"I dag är en sorglig, mörk dag för FC Bayern och alla klubbens supportrar. Gerd Müller var den bäste anfallaren någonsin, och en fin person och karaktär inom världsfotbollen", säger klubbens ordförande Herbert Hainer i ett uttalande.

Flera titlar

Han bärgade flera stora titlar under sin framgångsrika karriär. Bland annat var han med och tog hem Europacupen, dåvarande Champions League, tre gånger samt Bundesliga fyra gånger. Anfallsesset vann dessutom både EM 1972 och VM 1974 med det tyska landslaget.
Efter den aktiva karriären fortsatte Müller att arbeta som ungdomstränare i Bayern.
Under de senaste åren har ikonen varit svårt demenssjuk.
"Vi är enade i sorgen tillsammans med hans fru Uschi och hans familj. Utan Gerd Müller skulle inte Bayern vara den klubben vi alla älskar i dag. Hans namn och minne kommer att leva för evigt", säger Herbert Hainer.

Lewandowski slog rekordet

Klubbens vd Oliver Kahn:
"Han är en av de största legendarerna i Bayerns historia. Hans prestationer är oöverträffade än i dag och kommer för evigt vara en del av både Bayerns och tysk fotbolls fina historia", säger han.
Förra säsongen lyckades Bayerns nuvarande anfallsstjärna Robert Lewandowski slå Gerd Müllers rekord från 1971–1972 på antalet gjorda mål under en Bundesligasäsong. Müller vann skytteligan på 40 mål, Lewandowski lyckades göra 41.

ANDRA LÄSER