Volleybollförbundets styrelse beslöt under sitt möte i måndags att Finland inte kommer att delta i volleybollens och beachvolleyns EM-tävlingar för juniorer. Orsaken till att förbundet väljer att nobba tävlingarna är coronaviruspandemin.
Tre EM-turneringar i beachvolley står på programmet i höst: U22-EM och U18-EM i Turkiet samt U22-EM i Tjeckien.
I volleyboll hade Finland kvalificerat in sig till U18-pojkarnas EM i Italien och U17-flickornas EM i Montenegro.
Rovaniemi skulle stå värd för Nordeuropeiska mästerskapet NEVZA för under 19-åringar. Förbundet beslöt att mästerskapen inte arrangeras. Finland deltar inte heller i motsvarande turnering för under 17-åringar i Danmark.
Däremot såg förbundet för tillfället inget hinder för att de två paren Taru Lahti-Liukkonen / Anniina Parkkinen och Niina Ahtiainen / Riikka Lehtonen deltar i EM i beachvolley i Lettland.
ANDRA LÄSER
Tv-recensioner
Recension: “Jag vill knappt ha barn längre” – ny dokumentär skildrar svenska influeraren Bianca Ingrossos liv
04.06.2023 15:08


Konsument
Pernod Ricard backar, Marabouägaren tiger – ”Kunderna röstar med fötterna då företag agerar oetiskt”
04.06.2023 14:34

Helsingfors
”Fruktansvärt” – träd vid rysk-ortodox kyrka vandaliserade med Z-symboler
04.06.2023 15:37

Åland
Böter för passagerare i bakluckan – fredagsnatten bjöd på udda händelser för polisen på Åland
04.06.2023 11:53
