Angélique Kidjo är artist, låtskrivare och femfaldig Grammy-vinnare. BBC har placerat henne på sin lista över världens 100 mest inspirerande kvinnor och hon var även den första kvinnan på Forbes lista över de mest inflytelserika kvinnorna i Afrika.
Kidjo, som Polarprisjuryn beskriver som en ”unik och framåtsträvande artist och låtskrivare”, har släppt sammanlagt 16 album varav det senaste, Mother nature, kom 2021.
Alfons Karabuda, ordförande i Polarpriskommittén, säger att han av de tre pristagarna har svårast att beskriva varför Kidjo prisas i år:
ANDRA LÄSER

Tv-recensioner
Recension: “Jag vill knappt ha barn längre” – ny dokumentär skildrar svenska influeraren Bianca Ingrossos liv
04.06.2023 15:08

Konsument
Pernod Ricard backar, Marabouägaren tiger – ”Kunderna röstar med fötterna då företag agerar oetiskt”
04.06.2023 14:34


Åland
Böter för passagerare i bakluckan – fredagsnatten bjöd på udda händelser för polisen på Åland
04.06.2023 11:53
