Nu är det klart: Sanna Marins drogtest negativt

Statsminister Sanna Marins drogtest är negativt, uppger Statsrådets kansli. 

Statsminister Sanna Marin höll en presskonferens på torsdagsmorgonen för att svara på frågor om videoklipp som spridits i sociala medier.
Anna Korkmananna.korkman@hbl.fi
22.08.2022 17:52 UPPDATERAD 22.08.2022 17:57
På fredagen uppgav statsminister Sanna Marin att hon genomfört ett drogtest, efter att videoklipp där Marin festar på en privat fest fått stor spridning i sociala medier. 
– Jag vill till en början säga att det förekommit allvarliga anklagelser om droger. Även om jag anser att anklagelserna är orimliga, har jag för mitt eget rättsskydd gjort ett drogtest, och resultatet av det kommer om ungefär en vecka, sade Sanna Marin på fredagen då hon höll en pressträff för att svara på frågor om videoklippen.
Testresultatet innehöll inte spår av narkotika, bekräftar Statsrådets kansli i ett pressmeddelande på måndag eftermiddag. 
Marin testade sig på fredagen den 19 augusti och betalar själv kostnaderna för provtagningen. 

ANDRA LÄSER