Polisen fick använda vattenkanoner och tårgas efter att ha attackerats av fotbollssupportrar i Bryssel efter Marockos chockseger över Belgien med 2–0 i fotbolls-VM.
Fönsterrutor krossades, fyrverkeripjäser sköts och bilar sattes i brand.
Oroligheterna började redan före avspark.
Ett hundratal poliser mobiliserades, lokalbefolkningen uppmanades hålla sig borta från området, tunnelbanestationer stängdes och gator blockerades för att våldsamheterna inte skulle sprida sig.
Bryssels borgmästare Philippe Close fördömde på sociala medier händelserna. "Jag fördömer å det starkaste incidenterna under eftermiddagen. Polisen har redan beslutsamt ingripit och jag avråder supportrar från att komma till centrum... Jag har bett polisen att arrestera alla bråkmakare".
Totalt elva personer omhändertogs och en person blev kvar i häkte.
Belgien har ungefär 500 000 människor av marockanskt ursprung.
Även i andra delar av Belgien blev det oroligt och i Liege attackerade runt 50 personer en polisstation. Polisen svarade med vattenkanoner.
ANDRA LÄSER
Brott
Drumsö och Tölö sticker ut i dyster stöldstatistik – så här skyddar du bilens dyrbaraste del
04.02.2023 05:02

Finland
Kommentar: FSI-chefen gjorde ålänningarna rasande när hon jämförde IFK Mariehamn med DDR – men hon hade en poäng
04.02.2023 19:41

Fastigheter
Villa Granliden i Esbo till salu – ”Ett förfallet kråkslott med potential”
03.02.2023 05:01

Ubåtar
Fredrik Gustafson säljer Sveriges ”hemliga ubåtar”: Viktigt att ha ubåtar som kan ligga tyst och stilla
04.02.2023 18:34

Brott, lag och rätt
Fransk nyhetssajt: Vastaamo-misstänkt gripen nära Paris – så här gick det till
04.02.2023 15:58
