Nio fordon i seriekrock på riksväg 5 – två allvarligt skadade

En större trafikolycka har skett på riksväg 5 i närheten av Leppävirta på tisdag eftermiddag, meddelar polisen i Östra Finland på Twitter.

Minst åtta människor ha skadats i seriekrocken på riksväg 5. Så här såg en av bilarna ut efter olyckan.
Annica Lindströmannica.lindstrom@hbl.fi
27.12.2022 18:04 UPPDATERAD 27.12.2022 21:01
Sju personbilar och två tyngre fordon ska vara inblandade i krocken, enligt polisens preliminära uppgifter. Minst nio personer har skadats, varav två allvarligt. Dessutom ska en hund ha dött i olyckan, uppger Yle.
Enligt tidningen Savon Sanomat ska kring tjugo enheter från räddningsverket, polisen och akutvården ha kallats till olycksplatsen.
Leppävirta ligger en timme norr om Varkaus och en timme söder om Kuopio. Sikten på olycksplatsen beskrivs som dålig av snöfall och vägytan hal på grund av is.
Vägen är avstängd och olyckan kommer att påverka trafikken under flera timmar, enligt polisen.
Artikeln uppdateras.

ANDRA LÄSER