Det här är en helt ny bekantskap för skidpubliken i Finland. Kerttu Niskanen var alltid den som hade marginalerna emot sig. Hon var fyra. Hon blev skadad. Hon var alltid nära, men aldrig riktigt där uppe i världstoppen bland de tre bästa. Vi har inte sett röken av den Niskanen i OS i Peking.
I stället har vi sett en ny version av Kerttu Niskanen. Kerttu Niskanen 2.0, som vägrar att förlora, som krigar ända till slut, och som var den enda på många år som verkligen pressade den norska stjärnan Therese Johaug i ett stort mästerskap.
Efter OS-silvret i 10 km var Niskanen en medaljfavorit också inför avslutande 30 km. Det såg länge ut som att medaljerna är utdelade redan inför det sista, 7,5 km långa varvet. Men Niskanen ville annorlunda. Under den sista kilometern spurtade hon ner Sveriges Ebba Andersson, höll ryska Tatjana Sorina och Sveriges Jonna Sundling bakom sig, och tog OS-brons.
ANDRA LÄSER
Björneborg
Barn bortfört från Finland har hittats utomlands – fyra misstänkta för brott
07.06.2023 08:07

Lag och rätt
Brittisk tidning snappar upp Anders Wiklöfs saftiga böter – här är kändisarna som betalat mer än Ålands kung för fortkörning
06.06.2023 19:38

Bostadsmarknad
Ulrikasborg, Rödbergen, Eira och Munksnäs sticker ut på bostadsmarknaden – ”Ingen priskollaps”
07.06.2023 05:01

Dokumentärer
Li Andersson nervös inför dokumentär om regeringen Marin – det här överraskade regissören mest
07.06.2023 07:01

