Det är kyligt i Esplanadparken efter en av årets första frostnätter, men skådespelaren Minttu Mustakallio poserar snällt för kameran. Samtidigt pratar hon livligt på, frågar efter svenska ord hon inte genast har på tungan och frågar nyfiket varifrån fotografen Timo Kari med sina rullande Karis-r är hemma.
Vi ska diskutera hur det känns att spela teater på svenska, ett språk som inte är hennes eget, och vad som får en såpass etablerad och uppburen skådis att kasta sig ut i något alldeles nytt.
– Att de har en kaffeautomat här på Svenska Teatern är förstås en avgörande faktor, konstaterar Mustakallio skämtsamt då vi går via personalkaféet.
ANDRA LÄSER
Finland
Kommentar: FSI-chefen gjorde ålänningarna rasande när hon jämförde IFK Mariehamn med DDR – men hon hade en poäng
04.02.2023 19:41

Ubåtar
Fredrik Gustafson säljer Sveriges ”hemliga ubåtar”: Viktigt att ha ubåtar som kan ligga tyst och stilla
04.02.2023 18:34


Brott, lag och rätt
Fransk nyhetssajt: Vastaamo-misstänkt gripen nära Paris – så här gick det till
04.02.2023 15:58

Brott
Drumsö och Tölö sticker ut i dyster stöldstatistik – så här skyddar du bilens dyrbaraste del
04.02.2023 05:02
