Med ett dygn kvar till avspark ville Gianni Infantino ta tillfället i akt och bemöta den kritik som riktats mot att VM spelas i Qatar. Men om han hade hoppats att hans 54 minuter långa tal i Doha skulle tysta belackarna kan man konstatera att han var fel ute.
Talet, där Infantino bland annat beskyllde kritikerna för att vara “hycklare”, beskrivs av Sportbladets Erik Niva i en krönika som ett tecken på att Fifa-chefen “fullständigt förlorat kontakten med verkligheten”.
The Guardian-journalisten Barney Ronay skriver på Twitter att Infantino är “så skrattretande blind för sitt eget hyckleri att det stundtals liknar ett briljant iscensatt stycke performancekonst”.
Shamoon Hafez på BBC konstaterar i en analys att den samlade presskåren på plats inledningsvis “såg sig bestört om innan käkarna föll ner på marken”.
Inte heller Sky News sportreporter Meslissa Reddy imponerades av Infantinos monolog. I ett inlägg på Twitter beskriver hon det hela som en ”exceptionell” uppvisning där Fifa-chefen tävlade mot sig själv för att se hur många “absurda, sårande, missvisande; galna och direkt respektlösa saker han kunde få in under ett och samma tal”.
ANDRA LÄSER
Fortkörning
Nyan: Anders Wiklöf får böta 121 000 euro för fortkörning – polisen beslagtog körkortet
05.06.2023 07:12

Familj
Krönika: Plötsligt skulle vi hosta upp 400 euro – lägerskolor och klassresor ordnas på de rika familjernas villkor
05.06.2023 07:00


Posten
Postens maskin ”blev förbryllad” – då blev paret Karlman i Kasberget utan tidning i flera veckor
05.06.2023 09:16

