Artturi Lehkonen satte 2–1-målet i mitten av den andra perioden. Målet visade sig senare bli matchens segermål då Avalanche tog hem titeln efter 4–2 i matcher.
Lehkonen har vuxit till en verklig matchvinnare under slutspelet. I matchserien mot Edmonton Oilers satte han segermålet i förlängningen som betydde att Colorado tog sig vidare i slutspelet medan Jesse Puljujärvis Edmontons säsong var över.
Segermålet som gav Colorado titeln smakade ändå bättre.
– Det känns otroligt bra. Det är rätt häftigt att få göra mästerskapsmålet. Det är svårt att beskriva i ord hur det känns, sade Lehkonen i Yle Urheilus intervju.

Artturi Lehkonen sätter segermålet i den sjätte Stanley Cup-finalen.
Colorados storstjärna och assisterande kapten Mikko Rantanen har jagat framgång med Colorado de senaste åren utan att laget lyckats ta sig längre än den andra slutspelsomgången. Nu kom äntligen fullträffen.
– Vi förlorade varje år i andra omgången. Vi talade i går om att vi måste lägga föregående match bakom oss och leva fem minuter i taget. Vi gjorde det direkt från morgonen, säger Rantanen till Yle Urheilu.

Mikko Rantanen och Stanley Cup-pokalen.
Colorado hade möjligheten att ta hem titeln i den femte finalen men den gången lyckades Tampa Bay segra. I den sjätte matchen visade Colorado att laget var fast beslutet att inte låta motståndarna förlänga matchserien.
Tio senaste mästarna
– Vi har lärt oss mycket genom att misslyckas, sade Rantanen.
Också Colorados finländska målvaktstränare Kalle Parkkila kan titulera sig Stanley Cup-mästare
Stanley Cup-finalen
ANDRA LÄSER
Politik
Samlingspartiet besöker Åland och pikar SFP: Underligt att inget hänt på tre år
17.08.2022 12:05


Personalbrist
"Vi sjunker!" – äldreboende i Snappertuna drabbades av akut personalbrist
17.08.2022 11:06
Tidningar
Studentbladets svårigheter väcker livlig diskussion – Studerande: "Jag vet inte ens vad Studentbladet är"
17.08.2022 11:39