När det står lyx på chokladpaketet blir jag skeptisk. Det man skriker ut att man vill vara är sällan det man är.
Jag har alltid velat vara lite svensk. Jag har rest till Sverige sedan jag kan minnas. Bott där i 17 år. Jag har dubbelt medborgarskap och en liten sommarstuga med vita knutar i ett skogsbryn i norra Roslagen.
Om jag gillar choklad älskar jag alltså Sverige. Och är därför såklart nyfiken på vad det står på omslaget till det Sverige som ska formas under de närmaste åren: den senaste svenska regeringsförklaringen.
ANDRA LÄSER
Prisutdelningar
De här verken föll Svenska litteratursällskapet i smaken i år – här är hela listan på Runebergsdagens pristagare
05.02.2023 19:00

Träning
Vad hände med den finlandssvenska skidtalangen Alexander Ståhlberg? – ”Drabbar också män, fast de helst inte talar om det”
05.02.2023 11:28

Stölder
Därför är katalysatorer det perfekta stöldgodset – tjuvar har siktet inställt på fyra bilmärken
05.02.2023 19:11

Löner
Lee Wassell har tre jobb men pengarna räcker inte: ”Jag äter lunch i bilen medan jag tittar på klockan”
05.02.2023 05:00

Finland
Ryska ”blodmineraler” går via Finland till västvärlden – ”VR:s beslut gör ingen nytta”
05.02.2023 05:00
