Ungern röstade ja: Parlamentet har godkänt Finlands Natoansökan

Det ungerska parlamentet har röstat för Finlands ansökan om Natomedlemskap.

Ungerns premiärminister Viktor Orbán (t.h.) och vice premiärministern Zsolt Semjen när parlamentet röstade för att godkänna Finlands Natomedlemskap på måndagskvällen.
Anna Svartströmanna.svartstrom@hbl.fi
27.03.2023 19:33 UPPDATERAD 28.03.2023 10:16
Parlamentet i Ungern röstade om Finlands Natoansökan på måndagen.
Efter fem anföranden då ansökan debatterades föll rösterna klart för en ratificering. Tre av anförandena hölls av oppositionspartier och två av regeringspartiet Fidesz.
Majoriteten var överväldigande med 182 röster för och 6 emot. Parlamentet har 199 medlemmar.
Resultatet är ingen större överraskning utan omröstningen var snarast en formalitet. Fidesz har majoritet i parlamentet och har signalerat att det blir ett ja.
Nu återstår bara Turkiets formella godkännande för att alla medlemsländer i militäralliansen ska ha godkänt Finland.
Finlands utrikesminister Pekka Haavisto (Gröna) var snabb med att tacka Ungern för beslutet.
Ungern snabbade på sin process efter att Turkiet för tio dagar sedan gav ett löfte om ratificering. Liksom Turkiet har också Ungern separerat de svenska och finska ansökningarna, och behandlar nu enbart Finlands.
Även statsminister Sanna Marin (SDP) kommenterade beskedet från Budapest.
”Ungern har ratificerat Finlands Natomedlemskap. Tack för ett beslut fattat med klara siffror!”
Hon tog också ställning för Sverige i Nato.
”Det är till allas fördel att också Sverige är medlem i Nato före toppmötet i Vilnius”.
Marin syftar på Natoledarnas möte som hålls i juli.

ANDRA LÄSER