Peter Vesterbackas företag skrev under torsdagen på ett intentionsavtal med det kommunala utvecklingsbolaget Sør-Varanger Utvikling i Nordnorge. De vill nu bygga den ishavsbana som den tidigare ministern Anne Berner (C) tvingades skrota innan hennes tid på ministerposten tog slut. Vesterbacka är också engagerad i den planerade Tallinn-tunneln.
Ishavsbanan är en omstridd tågförbindelse som skulle löpa mellan Rovaniemi och Kirkenes högst upp i nordöstligaste Norge. En tidigare rapport har visat att den skulle vara olönsam.
Den nya järnvägslinjen, som kunde stå klar om fem eller tio år, ska betalas med privata pengar. Man kommer att leta efter utländsk finansiering. Prislappen skulle vara tre miljarder euro, vilket är strax över den beräkning som gjordes för finska staten tidigare.
ANDRA LÄSER
Traditioner
Från Jakobstad till Borgå – så här skiljer sig studentfirandet åt i Svenskfinland
03.06.2023 05:00

Skärgård
Lyxkryssare körde ut turister till Örö i hård vind och gungig sjö: ”En del av upplevelsen att allt inte går som på räls”
02.06.2023 16:03

Turism
Finländarna trötta på Stockholm: ”Man kan gå uppför Drottninggatan och shoppa, men vet inte vad annars man skulle göra”
02.06.2023 06:36


