Åbo Akademis fastighetsplaner har väckt berättigad uppmärksamhet. I likhet med många Åbo Akademi-anknutna och Åbobor är vi professorer bestörta och oroliga över Akademins planer på att avstå från kulturhistoriskt värdefulla byggnader vid Biskopsgatan och i närheten av Åbo domkyrka. ÅA:s rykte har redan naggats i kanten med risk för att försvåra rekryteringen av presumtiva studenter. ÅA:s anseende i Svenskfinland bleknar, med följder för medelinsamlingar och framtida donationer.
Ett universitet är inte endast en produktionsanstalt. Det är viktigt att gamla anor bevaras. Det ger en uppfattning om kontinuitet och stil. Forskningen och undervisningen följer givetvis tiden. Vi vet att goda forsknings- och studiemiljöer skapas där människor möts, i samtal och i gemensamma arbeten. Många forskare uppskattar en liten, obyråkratisk miljö som ger möjlighet till kreativitet. Dagens student- och forskarkår inspireras också av en mångsidig, arkitektoniskt blandad miljö med en varierad uppsättning av byggnader från olika tidsåldrar. Planerna underminerar sådana kvalitativa miljöer.
Vi är fullt medvetna om både de ekonomiska utmaningar som alla universitet är utsatta för och de särskilda behov nya utbildningar och forskningssatsningar innebär. De kan bemötas genom väl förankrad, noggrann och eftertänksam planering. Vi hoppas att styrelsen för ÅA värnar om sin image, sin kvalitet och sitt arv.
Nils G. Holm
Hannu Honka
Mikko Lagerspetz
Cecilia Sahlgren
Harriet Silius
Markku Suksi
Ulrika Wolf-Knuts
professorer, Åbo
ANDRA LÄSER
Småbarnspedagogik
Merita Bruuns dotter fick inte plats på svenskspråkigt dagis i centrum – ”Man förväntar sig service när man bor i stan”
09.08.2022 05:01
USA
Kommentar: Oklart varför FBI gjorde husrannsakan hos Trump – men kan inte vara goda nyheter för expresidenten
09.08.2022 15:53

Färjor
Kapten Rune Fellman styrde Amorella i tjugo år: ”Bra att hon får fortsätta – andra fartyg i hennes ålder går till skroten”
09.08.2022 12:50
