Ministern med ansvar för kultur- och högskolepolitik Antti Kurvinen (C) har under de senaste dagarna fått ta emot hård kritik av sina politiska konkurrenter.
Till exempel uttryckte De grönas tidigare ordförande Ville Niinistö på sociala medier sin bestörtning över den finländska forskningspolitikens ojämna framfart och att Kurvinen har kunnat ta emot Finansministeriets nedskärningar i forskningsanslagen med stoiskt lugn.
"Du är ansvarig minister. Du beslutar om nedskärningarna, eller åtminstone godkänner dem. Mottagare är det finländska vetenskapliga samfundet och det är fel."
ANDRA LÄSER
Lag och rätt
Brittisk tidning snappar upp Anders Wiklöfs saftiga böter – här är kändisarna som betalat mer än Ålands kung för fortkörning
06.06.2023 19:38

Björneborg
Barn bortfört från Finland har hittats utomlands – fyra misstänkta för brott
07.06.2023 08:07

Dokumentärer
Li Andersson nervös inför dokumentär om regeringen Marin – det här överraskade regissören mest
07.06.2023 07:01

Bostadsmarknad
Ulrikasborg, Rödbergen, Eira och Munksnäs sticker ut på bostadsmarknaden – ”Ingen priskollaps”
07.06.2023 05:01

