I London är kvinnorna rädda för polisen

Londonpolisen anklagas för sexism och kvinnohat. Ett år efter mordet på Sarah Everard berättar Charlotta Buxton om hur det är att leva i en stad där många kvinnor blivit rädda för polisen.

18.02.2022 07:00 UPPDATERAD 18.02.2022 14:20
För ett par dagar sedan pratade jag och en kompis om polisen i London. Det är ett samtalsämne som varit svårt att undvika. Visst har nyhetsagendan på sistone handlat om premiärminister Boris Johnsons många skandaler – men vi kvinnor i London, vi pratar om polisen.
Min vän, som vi kan kalla Anne, växte i praktiken upp på polisstationer. Många av hennes familjemedlemmar har arbetat, eller arbetar fortfarande, för polisen.
Trots det säger Anne: "Jag brukade hälsa på eller le mot dem förut om jag såg dem på gatan, nu gör jag det inte längre, särskilt inte om det är manliga poliser."

ANDRA LÄSER