Just det är dock inget bekymmer för anfallsstjärnan Kai Havertz, som säger att han är beredd att stå för sin egen resekostnad om så krävs.
– Jag skulle betala, det är inget problem. Det är ingen stor grej för oss, säger tysken på en presskonferens inför onsdagens åttondelsfinalretur i Champions League borta mot franska Lille.
Han fortsätter:
– Att komma fram till matcherna är det viktigaste för oss. Jag anser att det just nu pågår många svårare saker i världen. Om vi måste ta tåget eller bussen till en bortamatch så skulle jag betala, det är inget problem.
Chelsea har ett 2–0-resultat med sig från det första mötet i London för några veckor sedan.
Lottningen till Champions League-kvartsfinalerna sker på fredag.
ANDRA LÄSER
Helsingfors
Mitt i Helsingfors byggs ett hus många kommer att besöka – bara rulltrapporna kostar 6 miljoner euro
28.03.2023 08:07

Lag och rätt
Ett fel i balkongräcket orsakade fall från sjunde våningen – utreds som dödsvållande
28.03.2023 10:28

Riksdagsvalet 2023
Inte ord på svenska av Riikka Purra i Svenska Yles tvåspråkiga valdebatt
27.03.2023 21:16

Kyrkslätt
Tonåringen Christoffer rånades under pistolhot i Kyrkslätt – ”De slog mig i ansiktet och sa att jag skulle öppna väskan”
28.03.2023 05:00

