Jubileumsmyntsnämnden har beslutat att bildmotiven i serien Självständighetens årtionden inte kommer att ändras och att man inte kommer att planera helt nya, ersättande, mynt i serien.
Juha Halonen, konsultativ tjänsteman vid Finansministeriet och medlem i jubileumsmyntnämnden, säger att motiveringarna till beslutet bland annat är att en ändring av motivet skulle leda till jämförelser med det ursprungliga.
Det var i synnerhet ett mynt med en bild på en avrättning under inbördeskriget som väckte reaktioner.
Finansministeriet bad jubileumsmyntnämnden att avgöra myntseriens öde efter att finansminister Petteri Orpo (Saml) stoppade utgivningen.
Nämnden har inte beslutat om någon ersättande myntserie för jubileumsåret ska planeras.
ANDRA LÄSER

Helsingfors
Här är politikerna som har skippat flest möten i stadsfullmäktige – nu kandiderar de till riksdagen
01.04.2023 05:00


Riksdagsvalet 2023
Därför kan söndagens väder gynna Sannfinländarna – och missgynna SFP
01.04.2023 11:46

Salutorget
Sista fiskförsäljaren lämnar Salutorget: ”Varför komma till torget för ett paket fisk när du får allt från ett köpcenter”
31.03.2023 17:03
