Unto Hämäläinen väntade sig inte att se en bil mitt på spåret under skidturen i Svedängen på söndagen. Den pensionerade journalisten Hämäläinen var på väg på en skidtur vid Långforsens friluftsstuga i Svedängsområdet.
– Ett par hundra meter från stugan upptäckte jag bilspår. Sedan såg jag en kombimodell av en Mercedes Benz som hade fastnat vid stigen. Jag tog ett par bilder och gjorde ett inlägg i en Facebookgrupp för skidåkare i Svedängen, säger Hämäläinen.
Med inlägget på Facebook ville Hämäläinen främst göra andra skidåkare uppmärksamma på fyndet, så att de kan se upp vid platsen och inte krocka med den kvaddade bilen. Hämäläinen har även gjort en anmälan till polisen.
Polisen misstänker i det här skedet inte något brott. Ingen har ännu anmält bilen som stulen och själva körturen i skogen är inte heller polisanmäld, uppger polisen till HBL.
Polisen har inte heller några övriga uppgifter om bilen utan hänvisar till Helsingfors stad som ansvarar för övergivna bilar.
Enligt Helsingin Sanomat har bilen nu transporterats ut ur skogen till annan plats.