Finland har tidigare internationellt legat i toppen med att skapa innovationer. Enligt den globala organisationen för industriella rättigheter, WIPO, låg innovationsindex för Finland år 2021 ännu på sjunde plats. I år har vi sjunkit till nionde medan Schweiz, USA och Sverige toppar listan. Den här artikeln fokuserar på enskilda innovatörer.
Uppfinnarna i vårt land har en längre tid undrat hur eller om de alls skall bli noterade av samhället eller myndigheterna. Det här ska ses mot bakgrunden att Uppfinningsstiftelsens finansiella utdelning till enskilda uppfinnare och innovatörer upphörde år 2013, då Handels- och industriministeriet, Sitra och Finska Kulturfonden stoppade sina årliga anslag till stiftelsen.
Myndigheterna motiverade nedkörningen av Uppfinningsstiftelsen, som grundades 1971, med att det inte är statens sak att finansiera enskilda uppfinnares idé- och utvecklingsprojekt. Statsstödet av innovativ verksamhet är därför numera helt inriktat på företagsstöd via Business Finland och privat riskfinansiering. Det innebär att uppfinnare utan kopplingar till företagsvärlden inte längre får finansiellt stöd av någon instans, vilket har upprört många inom branschen.
ANDRA LÄSER
Brott
Drumsö och Tölö sticker ut i dyster stöldstatistik – så här skyddar du bilens dyrbaraste del
04.02.2023 05:02

Finland
Kommentar: FSI-chefen gjorde ålänningarna rasande när hon jämförde IFK Mariehamn med DDR – men hon hade en poäng
04.02.2023 19:41


Ubåtar
Fredrik Gustafson säljer Sveriges ”hemliga ubåtar”: Viktigt att ha ubåtar som kan ligga tyst och stilla
04.02.2023 18:34

Löner
Lee Wassell har tre jobb men pengarna räcker inte: ”Jag äter lunch i bilen medan jag tittar på klockan”
05.02.2023 05:00
