– Grottan har varit ett andra hem för mig i 35 års tid. Och GrIFK är en förening som gett mig väldigt mycket. Med tanke på hur många profiler som spelat i klubben genom tiderna känns det givetvis väldigt fint att hedras på detta sätt.
– Svårt att säga men lite rörd lär man bli. Och jag har inte stått i Grottan inför publik sedan 2008 då jag lade av så det kommer att kännas lite ovant, säger Segersven som också efter den aktiva karriären varit aktiv och verksam inom föreningen i olika roller.
Han har själv varit aktiv inom nästan alla sektioner inom föreningen. Innebandyn är det enda undantaget. Handbollssektionen och handbollen har ändå alltid legat honom närmast om hjärtat. I dag är frun Jenny ordförande för handbollssektionen och de fyra barnen Alexander, 18 år på söndag, Sebastian ,15, Robin, 11, och Sandra, 8, spelar handboll de med.
- Handboll
- Karriär
- Dicken
- Grankulla
- Cocks
- Svenska folkpartiet i Finland
- HIFK Fotboll
- Toni Kallio
- BK-46
- Grankulla IFK
- Handboll
- Bron
ANDRA LÄSER
Ryssland
Ryssland stryper diplomatiska band till Finland – ”Ansvaret helt och hållet Finlands”
30.05.2023 21:01


TV
”Nepobarnsdebatten var tragikomisk” – ny säsong av Längtan till landet planeras, men utan paret Donner
30.05.2023 16:12

Skärgård
Efter skärgårdsbornas raseri: Posten kommer med plåster på såren till Bengt, 73: ”Det har varit helt åt helvete”
30.05.2023 17:11

