Nu är det bestämt, Kyrkslätt säljer sin dyraste fastighet någonsin till placeringsfonden Lähitapiola Yhteiskuntakiinteistöt Suomi KY. Välfärdscentralen som kostade kommunen 48,5 miljoner euro säljs för prislappen 63,5 miljoner euro. Fullmäktige godkände försäljningen i måndags.
Lasse Westberg som är fondens portföljförvaltare berättar att fondens strategi är att investera i samhällsfastigheter i Finland.
– Samhällsfastigheter är sådana där man producerar service som är till godo för samhället, som hälsovård, skolor, brandstationer och seniorboenden. De kan också vara fastigheter där det utövas annan kommunal eller statlig verksamhet. Begreppet är ganska brett, säger Westberg.
ANDRA LÄSER
Kriget i Ukraina
Han ska jaga Putins frusna pengar i Europa – för att bygga upp Ukraina
02.04.2023 05:01

Kriget i Ukraina
Underrättelse: ”Mycket högt antal” ryska soldater dör av alkohol och dålig vapenhantering
02.04.2023 11:29

Svenskfinland
Efter Jörn Donners död upptäckte hans änka Bitte Westerlund makens dubbelliv
24.03.2023 16:25


Sociala medier
Sås och Kopp byter namn, papegojor anländer till Esplanadparken? Kan låta för bra för att vara sant – och det är det
02.04.2023 08:43
