Skådespelaren och musikern Johnny Depp har sålt en samling tavlor han skapat som föreställer Hollywood- och rockikoner, för omkring 3 miljoner pund, motsvarande drygt 37 miljoner svenska kronor, via ett brittiskt galleri.
Verken i samlingen, som han döpt till "Vänner & hjältar", föreställer Bob Dylan, den bortgångna skådespelaren Elizabeth Taylor, skådespelaren Al Pacino och Rolling Stones-gitarristen Keith Richards. Enligt Depp fokuserar konstsamlingen på personer han har känt väl och personer som har inspirerat honom.
Det brittiska galleriet uppger att deras hemsida kraschade på grund av den stora efterfrågan på de 780 konstverken, som nu beskrivs som slutsålda.
Tidigare i år avslutades den omskrivna förtalsrättegången mellan Johnny Depp och hans ex-fru Amber Heard, där Heard dömdes att betala 98 miljoner kronor i skadestånd till Depp. Han dömdes i sin tur att betala drygt 20 miljoner kronor i skadestånd till henne.
ANDRA LÄSER
Bränder
Riku Stenros förlorade både hemmet och restaurangen i Gamla stan i Borgå: "Jag bara grät"
11.08.2022 12:08

Bränder
Ledande brandinspektören om brandorsaken i Borgå: "Inget pekar på något utöver det normala"
11.08.2022 14:31
Karis
Person blev påkörd av tåg i Karis och avled på platsen – polisen utreder dödsfallet
10.08.2022 21:30
