Sångaren och låtskrivaren Peter Hägerstrand har tillsammans med bandet Badhusepoken spelat in albumet Jag är en annan nu där texterna är skrivna av åländska författare och poeter. Bland andra finns texter av Joel Pettersson, Katarina Gäddnäs och Alice Granfelt-Karlberg på skivan där musiken är komponerad av Hägerstrand.
– Projektet föddes i samband med Ålands 100-årsjubileum. Jag blev tillfrågad om jag kunde bidra med ett musikaliskt inslag för firandet. Jag har länge haft ett intresse av att komponera musik till andras texter. Jag fick ett arbetsstipendium och skred till verket med att läsa alla åländska dikter som skrivits.
– Många intressanta människoöden kommer fram i dikterna. Av ungefär 100 dikter gallrades sedan 20 dikter fram, och så inledde jag mitt komponerande, säger Hägerstrand.
- Sång
- Peter Hägerstrand
- Musik
- Poesi
- Katarina Gäddnäs
- Joel Pettersson
- Musik
- Åland
- Helsingfors
- Finland
- Mariehamn
- Nyland
- Marcus Boman