23-åringen var svårt skadad när han en natt i början av augusti kördes till Pejas sjukhus i Vanda, där mannen lämnades.
Till en början misstänkte polisen dråpförsök men undersöker nu fallet som mordförsök.
På fredagen häktades en 24-årig man på sannolika skäl misstänkt för mordförsök av tingsrätten i östra Nyland.
– Under förundersökningen har det framkommit saker som gör att vi nu har skäl att misstänkta det, säger kriminalkommissarie Masi Puolakka vid Centralkriminalpolisen.
Enligt Puolakka har både den häktade personen och offret kopplingar till den våldsbrottslighet mellan ett Helsingforsbaserat och ett Esbobaserat gäng som polisen tidigare har informerat om.
Puolakka är i det här skedet av förundersökningen förtegen om närmare detaljer, men säger att offret hör till det ena gänget och den häktade personen till det andra.
Polisen har tidigare uppgett att 23-åringen hör till Helsingforsgänget, "Kurdish Mafia", och att han skjutits.
I Helsingfors tingsrätt pågår för tillfället en rättegång där femton personer är åtalade. Åtalspunkterna är sammanlagt nitton.
Åklagaren och polisen menar att det handlar om en konflikt mellan gatugängen, och att det Helsingforsbaserade gänget uppfyller kriterierna för organiserat kriminellt gäng.
Försvaret har konsekvent nekat gängkoppling.
Den nu häktade 24-åringen är inte en av de åtalade, enligt uppgifter från tingsrätterna.
ANDRA LÄSER
Helsingfors
Besvikelse hos muminföretaget – huvudkontor byggs inte i område som är populärt bland finlandssvenskar
28.03.2023 16:06

Riksdagsvalet 2023
”Vem klåpar först och döden dör?” – Malin Kivelä reflekterar i ett tillstånd av valdebattsöverdos
28.03.2023 17:32

Riksdagsvalet 2023
Läsarfrågor | Hur ska man rösta så att Sannfinländarna inte blir regeringsparti? Ska arvsskatten slopas?
28.03.2023 17:36

Helsingfors
Mitt i Helsingfors byggs ett hus många kommer att besöka – bara rulltrapporna kostar 6 miljoner euro
28.03.2023 08:07

Riksdagsvalet 2023
HBL betygssätter | Dans på knivseggen och Li Anderssons kritik mot taktikröster – så gick HS valdebatt
28.03.2023 20:21
