"Hur tänkte man här?". Det var nog många som slogs av den tanken då internationella handbollförbundet IHF i helgen beslutade om de nya klädreglerna som träder i kraft i beachhandbollen vid årsskiftet.
Efter sommarens och hösten skarpa och befogade kritik mot de sexistiska klädreglerna som gjort att kvinnornas klädsel varit betydligt mer utseendefixerad än funktionell kändes det som en självklarhet att IHF skulle åtgärda problemet och se till att funktionalitet, jämlikhet och jämställdhet stått i fokus då de nya reglerna skapades.
Men i stället för att skapa regler där mäns och kvinnors klädsel ser lika ut valde IHF att fortfarande år 2021 låta sexismen och gubbsjukan styra sin verksamhet.
ANDRA LÄSER
Coronaviruset
Hundratusentals finländare har inte vaccinerat sig mot covid-19 – ”De utgör inget hot”, säger Asko Järvinen
28.01.2023 05:01

Ekonomi
Ledare: Därför är det så gott som omöjligt att få strypgrepp om Kremls krigskassa
28.01.2023 10:30

Ekonomi och näringsliv
HBL-intervju | Därför vill Viking Lines styrelsemedlem Lars G Nordström se mer samarbete med Eckerö Line
28.01.2023 05:01

TV
Därför görs finska På spåret live: ”Vi vill göra något unikt i en tid där det mesta spelas in på förhand”
28.01.2023 12:18

