Under 2010-talet växte skyhöga bostadshus upp som svampar och förändrade New Yorks välkända silhuett. Lägenheterna på Manhattan såldes för astronomiska summor till människor som ville leva mer privat och avskilt – och lite närmare molnen. Många av de stenrika köparna är anonyma eftersom affärerna ofta sköts genom skalbolag.
Ett av världens lyxigaste hus läcker – "Alla hatar varandra här"
När det byggdes var det världens högsta bostadshus – på en av världens lyxigaste adresser. Men nu hopar sig klagomål om läckande rör och knarrande väggar från de boende i skyskrapan på 432 Park Avenue.
Kuriosa
Premium
Det över 400 meter höga bostadshuset på 432 Park Avenue sticker upp i mitten bredvid andra höga byggnader i staden New York.
Senast publicerat
Expert efter husrannsakan: "Svårt för Trump att bli president efter det här"
Det här är nya Tiktoktrenden ”vabbing” som ska attrahera partners – experter kluvna
Insändare: Barnets psykiska välmående stärks genom att stöda föräldraskapet
Ätstörningarna styrde Nina Chydenius liv i tio år – nu gör hon mästerskapsdebut i friidrotts-EM
Rushdie överfallen på scen – skadad i halsen
Insändare: Yle Västnylands rapportering om kalhyggen görs opartiskt
Tv-recension: I stället för en utvecklingshistoria om vänskap får vi en otrohetshistoria – Sally Rooneys bästsäljare är bättre som bok
Flow har slagit upp portarna: "En av sommarens absoluta höjdare"
Insändare: Helsingfors stad och elsparkcyklarna
Forskare vill utvinna energi ur kossornas rörelser – "Vore kanske bättre med en mer aktiv djurart"