Dickenlegendaren Anna Broman får sin tröja upphissad i taket

Det har bara hänt en gång tidigare, men på lördag är det dags igen. Anna Bromans tröja med nummer 2 hissas upp i Britas och den mångårige Dicken-kaptenen är mycket stolt över utmärkelsen.

Anna Broman kan se tillbaka på en lång och framgångsrik karriär i Dicken. På lördag uppmärksammas hennes insatser för föreningen.
Jonatan Sparvjonatan.sparv@hbl.fi
11.03.2023 08:00
Det är knappt ett år sedan Anna Broman valde att avsluta sin handbollskarriär med ännu ett ligaguld. För några veckor sedan fick hon i samband med moderföreningen Dickens 90-års jubileum veta att hennes tröja kommer hissas upp i taket i klubbens nuvarande hem – bollhallen i Britas.
– Det var väldigt överraskande. Det är en ära och något jag uppskattar jättemycket. Det är det finaste priset du kan få som spelare. Jag kände mig överväldigad, säger Broman då HBL träffar henne i hemmet i Mattby.
Hon har ingen aning om hur det kommer gå till i Britas på lördag, och medger att det är lite spännande.

ANDRA LÄSER