Staffan Bruuns bohemiske Burt gör comeback i pliktskyldig fars

Den tolfte humordeckaren om Burt Kobbat är som en blandning av årgångsvin och ättika – för läsaren gäller att avnjuta det hela under rätt premisser.

Staffan Bruuns tolfte Burt Kobbat-deckare har element av politisk satir, men går för mycket på klacksparkande autopilot för att den ska kunna kallas vass.
Torsten Fagerholmtorsten.fagerholm@hbl.fi
28.02.2023 05:01 UPPDATERAD 28.02.2023 14:46

DECKARE

Staffan Bruun
Vinet brinner
Förlaget M 2023
HBL:s pensionerade skjutjärnsjournalist Staffan Bruun är nu inne på den tolfte humordeckaren med sitt litterära alter ego, journalisten Burt Kobbat. Efter en paus på nio år är det dags för comeback för den halvsjaskige bohemen ”Burre”, som sin vana trogen trasslar in sig i de mest osannolika äventyr och absurda konflikter.
Till Kobbat-schablonen hör en lättsam handling förlagd till en vagt närbelägen framtid. Denna gång har italienska vinodlare tvingats ta sin tillflykt från söderns klimatinferno till Finland, närmare bestämt till det ”av gud och mänskligheten bortglömda lilla Ingå”, i hopp om gynnsamma odlingsvillkor.

ANDRA LÄSER