Enligt trafiksajten Marine Traffic befinner sig fartyget strax söder om den danska ön Bornholm.
– Det är en planerad utplacering och de är där för att visa närvaro och solidaritet med hela alliansen, säger en talesperson för Nato till Aftonbladet.
Talespersonen säger vidare att snabbinsatsstyrkan "alltid finns tillgänglig för att genomföra försvarsuppgifter från övningar till uppdrag".
Enligt tidningen är HNLMS Rotterdam byggd för helikopteroperationer och dockning av landstigningsfartyg.
Tidigare i veckan åkte tre ryska landstigningsfartyg, avsedda att transportera marininfanteri, in i Östersjön via de danska sunden.
I fredags utökade Sverige sin militära närvaro på Gotland.
ANDRA LÄSER
Ryssland
Ryssland stryper diplomatiska band till Finland – ”Ansvaret helt och hållet Finlands”
30.05.2023 21:01



TV
”Nepobarnsdebatten var tragikomisk” – ny säsong av Längtan till landet planeras, men utan paret Donner
30.05.2023 16:12

Skärgård
Efter skärgårdsbornas raseri: Posten kommer med plåster på såren till Bengt, 73: ”Det har varit helt åt helvete”
30.05.2023 17:11
