Regeringen rekommenderar regionmyndigheterna och kommunerna att avveckla alla begränsningar för folksamlingar från och med 14 februari. Det här betyder att konserter, teatrar och idrottsevenemang kan ordnas normalt och utan publikbegränsningar. Svenska Teaterns chef Joachim Thibblin välkomnar rekommendationerna:
– Det här stärker vår plan att öppna den 1 mars. Vi har fattat ett beslut om att hålla stängt hela februari för att se över vår verksamhet så att vi kan jobba på ett så hållbart sätt som möjligt, säger Thibblin.
Enligt honom finns det inte möjlighet att Svenska Teatern skulle öppna tidigare än den 1 mars.
ANDRA LÄSER
Salutorget
Sista fiskförsäljaren lämnar Salutorget: ”Varför komma till torget för ett paket fisk när du får allt från ett köpcenter”
31.03.2023 17:03

Ryssland
Anna-Lena Laurén: En ensamförsörjande pappa betalar ett fruktansvärt pris för krigsmotståndet i Ryssland
31.03.2023 17:00

Inflation
Nu faller inflationen kraftigt – men det finns en förklaring, säger chefsekonom
31.03.2023 15:22


Viking Line
Svenske storägaren kan ta över toppositionen på Viking Line – ”Kände att det var dags”
31.03.2023 10:27
