En av världens rikaste män, Jeff Bezos, hyllar Sibbouppfinnaren Heikki Kärnä och hans yxa Vipukirves, en sorts "hävkraftsyxa" som man effektivt kan klyva ved med. Twitterinlägget når Bezos 5,2 miljoner följare.
”Uppfinning. Man kan fortfarande förbättra till och med en yxa! Jäklar”, skriver Bezos på Twitter.

Skärmdump
Klicka här för att se länken.
Videon på den innovativa yxan har visats över två miljoner gånger på Twitter. Men det är inte första gången hävkraftsyxan har blivit viral.
2015 spreds en liknande video på internet. Intresset för yxan blev globalt och för att produktionen skulle kunna hålla tempo med efterfrågan samlade företaget Vipukirves in mer än 223 000 euro genom en gräsrotsfinansieringskampanj.
Åren därpå blev svåra för företaget och 2020 försattes Vipukirves i konkurs. Kärnä ventilerade då sina tankar för Iltalehti.
”Ledningen för företaget har aldrig diskuterat något med mig. Jag är inget annat än luft för dem.”
Verkkouutiset var först att rapportera om nyheten.

ANDRA LÄSER

Aktia
”Det här får mig att se rött” – Privatplacerare kritiserar Aktias emissioner till sig själv
31.01.2023 18:14

Yle
Yle efter publikstormen mot finska På spåret: ”Överraskande att så hård kritik riktas mot en enskild deltagare”
30.01.2023 18:01

Brott, lag och rätt
”Södertäljemaffian” etablerade sig i Finland – misstänks för grova vålds-, narkotika- och vapenbrott
31.01.2023 17:04

Finland
”Flera som vill lämna Wolt har kommit till oss” – Ahmed Hassan hjälper personer med invandrarbakgrund att hitta arbete
31.01.2023 05:00
