Vladimir Putin tillämpar den brända jordens taktik i Ukraina. Den fria världen svarar med motsvarande mått, men i form av handelssanktioner. Kremls imperialistiska aggressionskrig har satt i gång ekonomisk turbulens. Det blir inte bättre av att luftgroparna drabbade oss mitt under en bräcklig återhämtningsfas efter pandemin.
Trenderna med stigande priser var redan på gång innan den 24 februari 2022. Coronaviruset hade stökat till handelsflödena, dessutom hade världen bäddat för ett ekonomiskt snöskred via åratal av lössläppt finans- och penningpolitik.
Därpå utlöstes en lång serie chocker inom livsmedels- och energimarknaderna, i takt med att ryska larvfötter rullade allt djupare in i Europas kornbod – Ukraina. Militärt sett visade sig Kreml vara något av en papperstiger, och energivapnet, med inflationen som hävstång, blev i stället regimens kanske främsta vapen.
ANDRA LÄSER
Helsingfors
Besvikelse hos muminföretaget – huvudkontor byggs inte i område som är populärt bland finlandssvenskar
28.03.2023 16:06

Helsingfors
Mitt i Helsingfors byggs ett hus många kommer att besöka – bara rulltrapporna kostar 6 miljoner euro
28.03.2023 08:07

Fartyg
Danskt oljetankfartyg attackerat av pirater – rederiet har inte fått kontakt på flera dagar
28.03.2023 17:07

Kyrkslätt
Tonåringen Christoffer rånades under pistolhot i Kyrkslätt – ”De slog mig i ansiktet och sa att jag skulle öppna väskan”
28.03.2023 05:00

Riksdagsvalet 2023
Läsarfrågor | Hur ska man rösta så att Sannfinländarna inte blir regeringsparti? Ska arvsskatten slopas?
28.03.2023 17:36
