Svenskfinland får egen virtuell storkör – ska inte bli "fisförnäm"

– Det handlar mera om att ta med alla, säger Ida Olsonen som skrivit det nya arrangemanget.

Tusen sångare sjöng Finlandiahymnen i statsrådets video i början av veckan. Nu får Svenskfinland en egen virtuell storkör.
30.04.2020 13:35 UPPDATERAD 30.04.2020 13:55
Virtualkören har uppkommit på initiativ av Finlands svenska sång- och musikförbund och sången som framförs är Månskensbonden alias Markus Bergfors Döpt i Kyro älv, som görs i ett nytt arrangemang av sångaren, dirigenten och kompositören Ida Olsonen.
Arrangemanget har Olsonen egentligen skrivit för sång- och musikfesten i Helsingfors nästa år, men när man höll på att sjunga in stämfiler i övningssyfte under coronavåren föddes tanken på en virtualkör.
Coronakrisen har fött körprojekt på flera olika håll. Senast på nationella veterandagen i måndags framförde tusen sångare Finlandiahymnen av Sibelius på en video publicerad av statsrådet.

ANDRA LÄSER